O KLUBIE "GOLIAT"

Śląski Klub Karate "GOLIAT" istnieje od 1992r.

Szefem i założycielem Śląskiego Klubu Karate 'GOLIAT' jest Shihan Jerzy Walaszczyk (5 DAN) pełniący funkcję Prezesa Klubu.

Jesteśmy największym Klubem Oyama Karate na terenie Górnego Śląska i jednym z największych w Polsce. Mamy ponad 50 sekcji w największych miastach Górnego Śląska. Posiadamy sekcje we wszystkich dzielnicach Katowic, Siemianowic, Tychów, w Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Chorzowie, Bytomiu, Łaziskach, Gliwicach, Orzeszu, Kobiórze oraz w Świętochłowicach.

Mamy licencje na teren całego Województwa Śląskiego nadaną przez Federację OYAMA PFK.

Posiadamy grupę wykwalifikowanych instruktorów w tym większość posiada czarny pas (są wśród nich lekarze, inżynierowie, informatycy, pracownicy naukowi uczelni, absolwenci AWF-u).

W naszym Klubie trenuje ponad 1000 osób w różnym wieku (odnotowaliśmy najmłodszego zawodnika w wieku 3 lat oraz  najstarszego w wieku 66 lat!). Trenują u nas zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

Od wielu lat nasi zawodnicy zdobywają tytuły mistrzowskie a Klub zdobywa regularnie drużynowe Mistrzostwa Polski oraz tytuły najlepszego Klubu w rankingach ogólnopolskich!

Nasi zawodnicy wielokrotnie zdobywali tytuły Najlepszego Sportowca Roku Oyama Karate (m.in.: Danuta Fyda-Granek, Daria Fyda, Marcin Jaskółka, Agata Walaszczyk, Jacek Walaszczyk), a Shihan Jerzy Walaszczyk – wielokrotnie tytuł Najlepszego Trenera.

Jesteśmy opisywani we wszystkich liczących sie gazetach, nasze występy transmitują takie stacje telewizyjne jak TV-3, POLSAT, TVN. Występujemy również w dziesiątkach pokazów.

Co roku, od września do listopada prowadzimy nabory do naszych sekcji. Prowadzimy sekcje karate dla przedszkolaków, młodzieży szkolnej, dorosłych, seniorów a także całych rodzin.

Karate to również wspaniała terapia, zawierająca mnóstwo elementów gimnastyki korekcyjnej i akrobatyki, wspaniale poprawiająca sprawność ruchową i korygująca wady postawy.

Najważniejsze osiągnięcia Klubu:

(Ranking najlepszych klubów w Polsce. Oyama Karate zrzesza blisko 60 klubów na terenie naszego kraju oraz prawie 7.000 ćwiczących osób!)

• 2004r. - II miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2005r. - II miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2006r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2007r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2008r. - II  miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2009r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2010r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2011r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2012r. - II miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2013r. - brak danych
  • 2014r. - II miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2015r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2016r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2017r. - I miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce
  • 2018r. - II miejsce w rankingu najlepszych Klubów karate w Polsce

Najważniejsze osiągnięcia sportowe naszych zawodników na arenie międzynarodowej:

• W 1999r na Mistrzostwach Świata Oyama Karate w kumite w kategorii otwartej kobiet w Nowym Jorku Danuta Fyda zdobyła tytuł Mistrzyni Świata jako pierwsza Polka. Dwa lata później w Pucharze Świata IFK Kyukushin w Berlinie zajęła 3 miejsce.
  • W czerwcu 2001r na Mistrzostwach Świata Oyama Karate w Montrealu nasza 9-osobowa reprezentacja juniorów zdobyła 21 medali :13 złotych, 4 srebrna , 4-brązowe (często były to „bratobójcze pojedynki…). Do trzykrotnych medalistów należą m.in Jacek Walaszczyk, Agata Walaszczyk i Marcin Jaskółka.
  • W kwietniu 2004r na Światowych Mistrzostwach „The Ultimate Challenge” w Birmingham (Alabama – USA) Jacek Walaszczyk zdobył w kumie w kat. OPEN złoty medal a Rafał Wieczorkowski brązowy.
  • W kwietniu 2004r na Światowych Mistrzostwach „Oyama Cup” w Petersburgu (Rosja) w konkurencji kumite Piotr Niedziela zdobył złoto a Mateusz Szymczyk brązowy medal.
  • W kwietniu 2008r na I OFFENE BRANDENBURG OYAMA KARATE MIESTERSCHAFT zdobyliśmy 13 medali w tym 5 złotych !!!
  • W listopadzie 2008r w VISAGINAS (Litwa) nasz zawodnik Tomasz Gromadzki (obecnie zawodowy bokser oraz zawodnik kickboxingu walczący m.in na galach FEN oraz Polsat Boxing Night) zdobył srebrny medal w konkurencji Full – Contact zdobywając tytuł V-ce Mistrza Europy.
  • W maju 2009r na Pucharze Europy nasi zawodnicy zdobyli 22 medale w Knockdown, semi-contact, kata i kobudo
  • W październiku 2009r na II OFFENE BRANDENBURG OYAMA KARATE MIESTERSCHAFT zdobyliśmy 9 medali.
  • W kwietniu 2010r sensei Jacek Walaszczyk wystartował na Mistrzostwach Świata w Tokio dostając się do półfinału.
  • W maju 2011r na Mistrzostwach Europy w Johvi (Estonia) zdobyliśmy 12 medali:3-złote, 6-srebrnych i 3-brązowe.
  • W maju 2013r na Mistrzostwach Europy w Witebsku (Białoruś) zdobyliśmy 3 złote medale w Kata i Kobudo.
  • Od 1995r zdobyliśmy na Mistrzostwach Polski i Pucharach Polski ponad 600 medali. W sumie mamy obecnie w dorobku ponad 2500 medali na różnego rodzaju zawodach krajowych i międzynarodowych.